Γράν-γκινιόλ νίκη της Δόξας επί της Κύμης με 84-81 απόψε στο Κλειστό της Λευκάδας

1dsc_0165

Πανηγυρισμοί στο παρκέ και στην εξέδρα, αμέσως με την λήξη του αγώνα…

Μια πολύ αγχωτική νίκη, την δεύτερη για φέτος, πέτυχε η ομάδα της Δόξας απόψε στο Κλειστό νικώντας την ομάδα της Κύμης με 84-81. Η Δόξα για μια ακόμη φορά είχε να παλαίψει, εκτός απ΄την αξιόμαχη αντίπαλο ομάδα της Εύβοιας και με τις προκλητικές αποφάσεις των διαιτητών, οι οποίοι συχνά τα άκουσαν απ΄την κερκίδα για τα φαλτσοσφυγίγματά τους. Κι επειδή σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση, ίσως θα έπρεπε το πράγμα να γίνει αντικείμενο έρευνας και προβληματισμού από πλευράς της Διοίκησης. Γιατί καλά να “σέβονται” υπερβολικά οι διαιτητές τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, αλλά και την Κύμη;

2dsc_0001

Οι φίλαθλοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της ομάδας κι έδωσαν εντυπωσιακό το “παρών”, κάνοντας το Κλειστό πραγματικά καυτή έδρα! Μπράβο τους. Ένα σημαντικό κομμάτι της νίκης τους ανήκει

Δυο λόγια για τον αγώνα, αφού το πλήρες ρεπορτάζ και το πλούσιο φωτορεπορτάζ θα αναρτηθούν αρκετά αργότερα.

Με την ομάδα της Εύβοιας να προηγείται στο ημίχρονο 38-45 και τους παίχτες της Δόξας άτολμους και χαλαρούς στην άμυνα, το φάσμα μιας καταστροφικής ήττας άρχισε να πλανάται στο Κλειστό. Παρά ταύτα με το κλείσιμο του τρίτου δεκάλεπτου η Δόξα πλησίασε στον πόντο και στο 4ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Eξήμισι λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7 πόντους, (65-72), ενώ 2΄κα 27΄΄ πριν το τέλος η διαφορά έπεσε στους έξη (75-76). Ακολούθησε ένα σερί της Δόξας 5-0 και το ματς ήρθε στον πόντο, στο ένα λεπτό και σαρανταοκτώ δευτ. πριν το τέλος. Από κει και μετά η Δόξα σπρωγμένη απ΄τις επευφυμίες των φιλάθλων και με τον ROBINSON με κρύο αίμα στις βολές, κράτησε το προβάδισμα και κέρδισε τον αγώνα 84-81 μέσα σε ντελίριο ενθουσιαμού.