Πάθος, δύναμη και …ισοπαλία στο ντέρμπυ Πανλευκάδιος-Τηλυκράτης

1. ΑΡΧΙΚΗ

Έναν αγώνα στον οποίο κυριάρχησαν το πάθος κι η δύναμη σε βάρος της τεχνικής και του θεάματος παρακολούθησαν πάνω από χίλιοι Λευκαδίτες το Σάββατο το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο της Λευκάδας, μεταξύ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας Τηλυκράτη και Πανλευκάδιου.

Κατά το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες περισσότερο να ενδιαφέρονται να μην φάνε γκολ παρά να πετύχουν, με αποτέλεσμα να γίνεται παιχνίδι κέντρου, με δυνατές φάσεις και ενίοτε σκληρά μαρκαρίσματα. Το πρώτο σούτ προς την εστία του αντιπάλου έγινε στο 27ο λεπτό από φάουλ του Τριάντου (του Πανλευκάδιου) το οποίο όμως πέρασε άουτ χωρίς ν΄ ανησυχήσει τον τερματοφύλακα Σκιαδά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πανλευκάδιος απείλησε ξανά με σουτ του Χασακή που όμως μπλόκαρε ο Σκιαδάς. Στο 34΄ο Καλογερής πλάσσαρε τον τερματοφύλακα του Πανλευκάδιου Μπάμπη, όμως πρόφθασαν οι αμυντικοί κι έδιωξαν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στο 40΄ο Χασακής με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κοκόλη, ευτύχησε να βάλει τον Πανλευκάδιο μπροστά στο σκόρ με 1-0.

Στο β΄ημίχρονο ο Τηλυκράτης  μπήκε πιο αποφασισμένος και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, εκμεταλλευόμενος και την υποχώρηση του Πανλευκάδιου που έδειξε πως ενδιαφέρονταν περισσότερο να διατηρήσει το 1-0 παρά να το αυξήσει. Μόνο που ο Τηλυκράτης επέμενε στο μονοδιάστατο και προβλέψιμο παιχνίδι του, επιμένοντας να επιτίθεται μονίμως απ΄την αριστερή πλευρά.

Οι αλλαγές που έκανε ο προπονητής του με τον Ορφανό αντί του Μπουρδούβαλη και τον Στράτο Γαζή στη θέση του Γ. Καταγή (στο 66΄) έκανε την ομάδα πιο επιθετική, ενώ η απάντηση του Γιώργου Κατηφόρη ήταν ο Μεϊντάνης στην θέση του Στεριώτη που τα είχε δώσει όλα κι έμεινε από δυνάμεις, Και στο επόμενο λεπτό, στην μοναδική επίθεσή του Τηλυκράτη απ΄την δεξιά πλευρά, ο Περιστέρης με άψογο πλασέ μέσα απ΄την περιοχή νίκησε τον Μπάμπη και ισοφάρισε σε 1-1, μετά από μακρυνή σέντρα του Ιασωνίδη.

Στο υπόλοιπο μισό του β΄ημιχρόνου ο Τηλυκράτης προσπαθούσε να ολοκληρώσει την ανατροπή κι ο Πανλευκάδιος να κρατήσει την ισοπαλία. Έτσι συχνά παίχτες του έμεναν τραυματισμένοι στο τεραίν με αποτέλεσμα τις μουρμούρες και ενίοτε τις αποδοκιμασίες των αντιπάλων της εξέδρας, που θεωρούσαν πως επρόκειτο για θέατρο.

Η μοναδική αξιόλογη φάση για την συνέχεια ήταν στο 88΄, όταν ο Καλογερής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή του Πανλευκάδιου, χωρίς όμως να καταφέρει να ελέγξει τη μπάλα ώστε να γίνει επικίνδυνος…

Το τελικό σκορ 1-1 πάντως δεν φάνηκε να στεναχώρησε καμιά απ΄τις ομάδες…

Ακολουθούν χαρακτηριστικά στιγμιότυπα απ΄την αναμέτρηση κι αμέσως στην συνέχεια πλούσιο φωτορεπορτάζ απ΄τον αγώνα.