Κατωπόδη και Μεσσήνης διέπρεψαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16

Το Σαββατοκύριακο 17 και 18/06/2023 διεξήχθη στην Ελευθερούπολη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 (Βόρειος Όμιλος) υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ και με τη βοήθεια του Δήμου Παγγαίου, η οποία ήταν κατά γενική ομολογία, καταλυτική.

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας έλαβε μέρος με 3 αθλητές και 4 αθλήτριες, κατέκτησαν 2 μετάλλια (1 χρυσό και 1 αργυρό), είχαν μια τέταρτη θέση και βελτίωσαν σημαντικά τα ατομικά τους ρεκόρ. Πιο αναλυτικά:

• Η Χιστίνα Κατωπόδη κάνοντας μια αναμενόμενη ηγεμονική εμφάνιση κατέκτησε εύκολα το χρυσό μετάλλιο στα 600μ με χρόνο 1’38’’09. Μια εμφάνιση και ένα μετάλλιο που χρωστούσε στον εαυτό της από πέρυσι.
    • Ο Μάριος Μεσσήνης με έντονο ανταγωνισμό και συνεχείς εναλλαγές έχασε στο τέλος την πρώτη θέση, σημειώνοντας χρόνο 6’00’’48, που αποτελεί τη δεύτερη καλύτερη επίδοση πανελληνίως και ατομικό του ρεκόρ.
    • Στην ίδια κούρσα, ο Νικόλας Βαγενάς (ένα χρόνο μικρότερος), με υπέροχο φίνις, σημείωσε επίσης ατομικό ρεκόρ και με χρόνο 6’38’’44 κατέλαβε την 9η θέση, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.
    • Στον Ακοντισμό κοριτσιών η Αθανασία Παπαδήμα, όταν έστρωσε το ακόντιο στις τελευταίες βολές, κατάφερε να καταλάβει την 4η θέση με 31,16μ, απέχοντας ελάχιστα από το χάλκινο μετάλλιο.
    • Η Σταυρούλα Σάλιαρη από το τμήμα της Βόνιτσας, στην πρεμιέρα της σε τέτοιου επιπέδου αγώνες αντέδρασε πολύ καλά στον πρωινό προκριματικό, όπου με άλμα στα 5,05μ κατάφερε να προκριθεί στον απογευματινό τελικό με την 6η επίδοση. Το απόγευμα όμως, εμφανώς αγχωμένη, δεν κατάφερε να πηδήσει πάνω από 4,89μ, επίδοση που την κατέταξε συνολικά στην 11η θέση. Οι δυνατότητες της όμως είναι σίγουρο ότι, συνεχίζοντας την καλή δουλειά, θα την οδηγήσουν σύντομα σε κάποιο βάθρο.
    • Η Ηλέκτρα Πολυχρονοπούλου, η οποία βελτιώνεται συνεχώς και γρήγορα, στην κούρσα των 150μ σημείωσε ατομικό ρεκόρ και με χρόνο 20’’42 κατέλαβε την 29η θέση και στο μήκος επίσης με ατομικό ρεκόρ με άλμα στα 4,64μ κατέλαβε την 19η θέση.
    • Η μεγάλη ατυχία ήταν με το Σπύρο Κονιδάρη, ο οποίος ερχόταν με την έκτη επίδοση και σε εξαιρετική φόρμα στα 150μ, όμως μετά από μια θλάση στα πρώτα 50μ δεν κατάφερε να τερματίσει, ακυρώνοντας ταυτόχρονα και τη συμμετοχή της μεικτής σκυταλοδρομίας 4Χ200μ, που είχε κάποιες προοπτοκές για διάκριση.

Γενική εικόνα πολύ καλή, τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους σε ένα νεόκτιστο, υπέροχο στάδιο μιας κωμόπολης που αγαπάει το στίβο και που οι αρμόδιοι έδειξαν οτι με θέληση, πείσμα, οργάνωση και αθλητική παιδεία μπορούν να διεκδικήσουν και να διοργανώσουν εξαιρετικά, αγώνες υψηλοτάτου επιπέδου..

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση είναι το Σαββατοκύριακο 2 και 3/06/2023 στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο στην Πάτρα, όπου θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18, με συμμετοχή 6 αθλητών και αθλητριών σε ρίψεις, τριπλούν και δρόμους.