Η Πορτογαλία στην κορυφή της ποδοσφαιρικής Ευρώπης!

Πορτογ.

Κατέκτησε το EURO 2016 νικώντας τη Γαλλία με 1-0 μέσα στο σπίτι της!

Για πρώτη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε χθες το βράδυ η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Πορτογαλίας, νικώντας στο Παρίσι την Εθνική ομάδα της Γαλλίας με σκορ 1-0 στον τελικό του EURO 2016.

Παίζοντας ψύχραιμα και μυαλωμένα η ομάδα του Φερνάντο Σάντος κατάφερε ν΄ αντέξει στην πίεση των Γάλλων κατά το πρώτο ημίχρονο, παρότι έχασε νωρίς (στο 25΄) λόγω τραυματιμού τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ισορρόπησε το παιγνίδι κατά το δεύτερο, ενώ σώθηκε απ΄το δεξί κάθετο δοκάρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα και πήγε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί δείχνοντας τεράστια αποθέματα ψυχής και αντοχής, προειδοποίησε πρώτα στο 108΄με κεραυνό σε φάουλ του Γκερέιρο που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γάλλου τερματοφύλακα και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Έντερ με χαμηλό άπιαστο σουτ στην γωνία, πέτυχε το μοναδικό γκολ του τελικού που έστειλε τους Γάλλους στο ταπί και την Πορτογαλλία στην κορυφή της Ευρώπης, παίρνοντας αυτό που της είχε στερήσει πριν από 12 χρόνια στη Λισσαβώνα η Εθνική μας ομάδα στο EURO του 2004!

Ήταν μια δικαίωση κυρίως του προπονητή Φερνάντο Σάντος, ο οποίος έστησε και διαχειρίστηκε αριστοτεχνικά την ομάδα του καθ΄όλη την διάρκεια του τουρνουά, ώστε ν΄ αντέξει και τελικά να τερματίσει πρώτη…