Μεγάλη νίκη πέτυχε στην Κω η Νίκη Λευκάδας

ΝΙΚΗ σήμα

Μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας πέτυχε η ομάδα μπάσκετ γυναικών Νίκη Λευκάδας, κερδίζοντας σήμερα τον τοπικό Ιπποκράτη στην Κω, παραμένοντας έτσι στην δεύτερη θέση της Α1 κατηγορίας πίσω απ΄τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό!

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που στην λήξη του η ομάδα της Λευκάδας βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 16-14, στα επόμενα δεκάλεπτα πήρε και διατήρησε το προβάδισμα με ημίχρονο 22-29, τρίτο δεκάλεπτο 37-40 και τελικό σκορ 53-58.

Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το 6ο λεπτό, όταν τραυματίστηκε (με βαρύ διάστρεμμα) η Αμερικανίδα παίκτρια του Ιπποκράτη Κάμπελ και αποχώρησε.

Αυτό όμως καθόλου δεν μειώνει την επιτυχία της ομάδας του Νίκου Δουβίτσα που με επιμονή και σοβαρότητα διεκδίκησε και πήρε τη νίκη.

Πρώτη σκόρερ απ΄την ομάδα της Νίκης αναδείχτηκε η Χαιριστανίδου με 21 πόντους, δεύτερη η Κρουκ με 13 και τρίτη η Καμπουράκη με 10.