Νίκη με έντονες …αναταράξεις της ΝΙΚΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ επί του ΑΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

1DSC_0162

Μια ακόμη νίκη πέτυχε εντός έδρας την Κυριακή (28-2-2016) η Νίκη Λευκάδας, αυτή τη φορά επί της ομάδας του Άρη Πετρούπολης με σκορ 78-73.

Μολονότι ουραγός της βαθμολογίας η ομάδα της Πετρούπολης έδειξε από νωρίς αποφασισμένη να παλαίψει για το καλύτερο και δυσκόλεψε αρκετά την Νίκη, παρότι κάποιοι ίσως περίμεναν μια νίκη – περίπατο. Έτσι ο αγώνας κατά το πρώτο ημίχρονο είχε την μορφή ντέρμπυ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ με βραχεία κεφαλή και να φθάσουν στο ημίχρονο ισόπαλες (36 – 36).

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, μέχρι που τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Νίκη μ΄ένα ξέσπασμα, στο οποίο δεν μπόρεσε ν΄απαντήσει η αντίπαλη ομάδα, πήρε για τα καλά κεφάλι στο σκορ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 17 πόντων (62 – 45). Η υπεροχή της Νίκης συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου φτάνοντας την διαφορά στους 21 πόντους και μάλιστα δυο φορές, στα 6 λεπτά και 4 δεύτερα πριν απ΄το τελικό σφύριγμα με 74-53 και στα 4 λεπτά και 10 δεύτερα με 78-57.

1DSC_0189   2DSC_0220

3DSC_0260  4DSC_0283

Απ΄το σημείο εκείνο και μετά η Νίκη τράβηξε χειρόφρενο κι έμεινε άποντη μέχρι το τέλος του αγώνα, ενώ η ομάδα του  Άρη μ΄ένα επιθετικό κρεσέντο κι εντυπωσιακή ευστοχία πέτυχε 16 συνεχόμενους πόντους φθάνοντας το τελικό σκορ στο 78-73! Βέβαια σ΄αυτό βοήθησαν κι οι πολλές αλλαγές του Δουβίτσα, που έβαλε μέσα ουσιαστικά την δεύτερη πεντάδα, όταν θεώρησε πως είχε εξασφαλίσει τη νίκη. Όμως και πάλι ήταν μια απρόσμενη κι εντυπωσιακή εξέλιξη που έκανε κάποιους απ΄τους λιγοστούς φιλάθλους να λένε, “πάλι καλά που δεν είχαμε ένα λεπτό αγώνα ακόμα…”

Τα δεκάλεπτα: 22-21,  36-36,  62-45,  78-73

Οι διαιτητές του αγώνα: Κωνσταντινίδου, Κουτσοδήμος
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 18, Αργυρού 4, Καμπουράκη 17, Διακουμάκου, Λογοθέτη, Κρητικού 3, Ψυχογιού 6, Ισκίογλου 6, Γλαυκή, Τζιλ 1, Κρουκ 23, Μεταξά.
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κάβουρας): Μακρυνίκα 19, Φάσουρα 2, Μαρίνη 18, Βουκελάτου, Τζίμη, Χρονοπούλου 4, Πετυχάκη 14, Τσέρου 12, Τσουμάνη.