Ήττα στην πρεμιέρα από τον ΠΑΣ η Νίκη

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα η Νίκη Λευκάδας, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να επικρατεί με σκορ 69-89 στο Κλειστό της πόλης μας στην πρεμιέρα της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Η ομάδα του Θωμά Ζαβιτσάνου ήταν ανταγωνιστική για 35 λεπτά. Επιθετικά οι ”Λευκαδίτισσες” ήταν σχετικά καλές, με πρωταγωνίστρια την Μακέι που πέτυχε 30 πόντους, αλλά η απουσία της στα τελευταία λεπτά λόγω ενοχλήσεων στον ώμο να είναι καθοριστική. Προφανώς όμως στην άμυνα, οι 89 πόντοι του αντιπάλου ήταν πραγματικά πάρα πολλοί και δεν άφησαν περιθώριο στο να διεκδικηθεί η νίκη μέχρι τέλους.

Δεκάλεπτα: 17-25, 37-46, 61-69, 69-89

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Μπεσόλο 5(1), Σπηλιώτη 2, Πολυμένη 10(2), Μαγκλάρα 5, Παπαρδέλα 3(1), Κερασοβίτη, Μακέι 30(4), Σνάιντερ 14(1)

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 15(1), Σαρηγιαννίδου 3(1), Ντάλα 3(1), Κατσαμούρη, Κούπερ 28(3), Βιντσιλαίου Α. 18, Βέντρελ 9(1), Πάφη 3(1), Χρηστάκη, Μπατλερ 10.