Εντυπωσιακή η Νίκη στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος

Με το δεξί και στο πρωτάθλημα της Α1 μπήκε η Γυναικεία Ομάδα του Συλλόγου μας, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου (27/10) επικράτησε με σκορ 76-42 του Αθηναϊκού.

Τα κορίτσια μας δεν απειλήθηκαν παρά μόνο στο α΄ δεκάλεπτο. Από την δεύτερη περίοδο και μετά, η Νίκη αύξησε κατακόρυφα τη «δημιουργία» της και την πίεσή της προς τον αντίπαλο και δεν άφησε έκτοτε περιθώρια στην ομάδα του Βύρωνα να μπει στη διεκδίκηση της νίκης. Οι αθλήτριες του Νίκου Δουβίτσα είχαν πολλαπλάσιες ασίστ (22 έναντι 8) και ανάγκασαν τις αντίπαλες σε 24 λάθη, ενώ οι ίδιες υπέπεσαν μόλις σε 9.

Δεκάλεπτα: 16-13, 42-26, 58-34, 76-42

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Τσινέκε Κ. 2, Τσινέκε Ε. 16 (1), Σύρρα 5 (1), Παπαμιχαήλ 2, Γουόκερ 12, Μπαλτά 11 (3), Αρώνη 2, Πολίτη, Νάιτ 9, Κοντογεώργου 2, Στιεπάνοβιτς 13, Μαρίνη 2

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 3, Στούπα 4, Δορδοκίδη, Τσιαδή 6 (1), Λουκάτου 1, Μακέι 10 (2), Γιαμπάνη 4, Κόστοβιτς 14